Copyright © RM-drevo 2014 | Created by ITMedia

Biologická odolnosť

vlastnosti-imgPodľa EN 113, ENV 807 dosahuje tepelne spracované drevo výrazne lepšiu biologickú trvanlivosť v porovnaní s neupraveným drevom. Takto upravené drevo je zaradené do triedy trvanlivosti 1 až 3 (v závislosti od teploty spracovania) podľa EN-335-1 bez akejkoľvek ďalšej chemickej úpravy, t.j. drevo je odolné voči hnilobe a drevokazným hubám, čím sa výrazne zvyšuje jeho životnosť.

Odolnosť proti vplyvom počasia

Tepelne upravené drevo má veľmi pekné sfarbenie v celom svojom objeme, nie je však odolné proti UV-žiareniu. Farba dreva tak po určitom čase na priamom slnku získa prirodzenú sivú patinu. Pre zachovanie pôvodného sfarbenie dreva odporúčame použiť ochranný náter s UV-filtrom. Pokiaľ však uprednostníte zosivenie fasády pred zachovaním pôvodného sfarbenia dreva, stačí použiť olejový náter bez UV-filtra. Všeobecne však platí, že Themowood je vďaka svojim vlastnostiam veľmi dobrý základ pre nátery. Intervaly údržby sú preto dlhšie oproti tepelne neupravenému drevu pričom interval údržbyy závisí od vystavenia poveternostným vplyvom a od individuálnych požiadaviek zákazníka.

Rozmerová stabilita

Vďaka zníženej rovnovážnej vlhkosti a zmenám v chemickom zložení dreva sa po tepelnej úprave podstatne zvýši rozmerová stabilita v radiálnom ako aj tangenciálnom smere (o 40 až 50%).

Tepelná vodivosť

Tepelne upravené drevo má približne o 20-25% nižšiu tepelnú vodivosť v porovnaní s neupraveným drevom.

Hmotnosť

Po tepelnom spracovaní klesne hmotnosť dreva priemerne o cca 10%.

Rovnovážna vlhkosť

Tepelným spracovaním má drevo o 40-50% nižšiu rovnovážnu vlhkosť ako nespracované drevo.

Ohybová pevnosť, modul pružnosti

Tepelným spracovaním pri teplotách nižších ako 200°C sa len mierne zníži ohybová pevnosť dreva. Výraznejšie sa zníži ohybová pevnosť v horizontálnom smere až po spracovaní pri teplotách nad 200°C. Preto sa odporúča takto spracované drevo nepoužívať ako nosný prvok pri vodorovných konštrukciách.

Tlaková pevnosť

Vplyvom tepelného spracovania sa pevnosť v tlaku nezmení.

Odolnosť proti rozštiepeniu

Tepelné spracovanie spôsobuje určité zníženie tejto odolnosti, ktoré je veľmi závislé od teploty. Odolnosť proti rozštiepeniu sa začína znižovať hlavne pri spracovaní nad 200°C.

 

Pozrite si tiež porovnanie vlastností v závislosti od úrovne a druhu dreva.

 

Požiadať o cenovú ponuku na mieruPozrite si ponuku našich produktov
Tieto stránky používajú cookies.
Niektoré z týchto súborov cookie sú nevyhnutné, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšiť vaše skúsenosti poskytnutím prehľadov o tom, ako sa stránky používajú.
Viac informácií Súhlasím Odmietnuť