Copyright © RM-drevo 2014 | Created by ITMedia

Nátery pre ThermoWood

Tepelne upravené drevo vplyvom UV žiarenia prirodzene zosivie (Nie je UV stabilné). V prípade, že je striebrosivý vzhľad fasády alebo terasy z estetického hľadiska žiadúci, drevo nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Avšak, ak má byť zachované charakteristické hnedé sfarbenie získané tepelnou úpravou, je nutné drevo ošetriť náterom, ktorý obsahuje UV filter. Farebný odtieň je možné meniť, prípadne použiť netransparentné nátery v širokej farebnej škále. V prípade použitia bezfarebného náteru s UV-filtrom sa proces zosivenia dreva spomalí.

povrchova-uprava1

povrchova-uprava2

Profil UTV 14x95mm, borovica Thermo D. Náter postupne zľava doprava: náter 3x, náter 2x, náter 1x, bez náteru a napustené silnou chemikáliou. Exponovaná je južná strana blízko hlavnej cesty. Obrázok hore po natretí a po cca 2 rokoch expozície.

 

Samotný proces povrchovej úpravy vyžaduje pre správnu funkčnosť a trvanlivosť náteru určité podmienky, pre ktoré sme sa rozhodli realizovať nátery exteriérových produktov priamo u nás. Používané nátery sú tenkovrstvé lazúry, ktoré sa časom prirodzene z povrchu dreva stratia. Hrubovrstvé lazúry nepoužívame - majú síce dlhšiu životnosť, avšak v prípade opravy je potrebné starý náter prácne brúsiť. Výhodou tenkovrstvej lazúry je teda aj jednoduchšia údržba fasády, priznaná prirodzená štruktúra dreva a tiež možnosť zmeniť odtieň fasády pri údržbe. Životnosť náteru je v závislosti od zaťaženia poveternostnými vplyvmi 1 až 3 roky.

Sivenie dreva je proces, ktorý začína okamžite po namontovaní a v závislosti od vystavenia poveternostným vplyvom sa v plnej miere prejaví po 0,5 – 1,5 roka. Zosivená vrstva je len veľmi tenká a pod ňou je drevo opäť hnedé. Po pretrení olejom, ale lazúrovou tónovanou napr. do hneda, drevo spätne prizná svoju hnedú farbu.

 

povrchova-uprava3

Profil SSS 26x68mm, borovica Thermo D po cca 1,5 roku. Obnovovací náter v lete po druhej zime – horná doska bola pôvodne natretá iba fungicídnym základom – zosivela (vyznačené v kruhu). Po druhej zime bola pretretá hnedou tenkovrstvou lazúrou. Dosky pod ňou boli pôvodne natreté aj tónovanou tenkovrstvou lazúrou. Viditeľné sú aj prirodzené praskliny na drevenom profile (červené šípky).

 

povrchova-uprava4

Profil Jointiff 19x193mm, smrek kartáčovaný Thermo D po cca 1,5 roku. Obnovovací náter v lete po druhej zime iba v hornej vyznačenej časti hnedou tenkovrstvou lazúrou. Pôvodný náter bol tónovaný do hneda – je pozorovaná aj strata farby.

 

Náter môže vplyvom starnutia vykazovať rôzne zmeny. Môzu sa na ňom zachytiť nečistoty, prípadne drobné plesne. Tieto zmeny sú výraznejšie v prípade svetlých odtieňov.

 

povrchova-uprava5

Profil Jointiff 19x193mm, smrek kartáčovaný Thermo D: porovnanie pôvodného stavu a stavu po 1,5 roku. Sledovaná je zmena sfarbenia.

 

povrchova-uprava6

Profil Jointiff 19x193mm, smrek kartáčovaný Thermo D po 1,5 roku – bledý odtieň. Nečistoty na povrchu, zachytenie plesne do náteru.

 

povrchova-uprava7

Profil Jointiff 19x193mm, smrek kartáčovaný Thermo D po 0,5 roku – neošetrený povrch. Pozorované je postupné zosivenie.

 

povrchova-uprava8

Profil Jointiff 19x193mm, smrek kartáčovaný Thermo D po 1,5 roku – ošetrený povrch. Lokálne sú na profiloch pozorované praskliny.

 

Požiadať o cenovú ponuku na mieruPozrite si ponuku našich produktov
Tieto stránky používajú cookies.
Niektoré z týchto súborov cookie sú nevyhnutné, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšiť vaše skúsenosti poskytnutím prehľadov o tom, ako sa stránky používajú.
Viac informácií Súhlasím Odmietnuť